Tibetský dům

Za světem Asie na severozápad Čech

Stavba Centra pro poznávání asijských regionů spolku Thonmi ve Šluknovském výběžku v tibetském stylu.

I. Fáze: Základy, deska a připojení na sítě

…majestátnost a atmosféra interiéru naladí příchozí k přijetí prosté podstaty odlišností lidských kultur. Všichni potřebujeme nahlédnout do situací běžného života lidí pocházejících ze vzdálených zemí, vyznávajících jiné náboženství, životní filozofii a kteří mají třeba i jinou barvu pleti. To nám pomůže zmenšit naše obavy z odlišného.

Vizualizace hlavní budovy Centra pro poznávání asijských regionů spolku Thonmi, z.s., autor: M.Tutter

Abychom mohli naše aktivity nabídnout po celý rok ve vlastních prostorech, stavíme pro činnost spolku Thonmi z.s. hlavní budovu v Evropě ojedinělé, typicky tibetské architektuře s vnitřní tradiční výzdobou odrážející jednotlivé regiony, na které se zaměřujeme. Toto vědecké a kulturní centrum s přednáškovým sálem a knihovnou poskytne zázemí pro projekty, semináře a kulturní akce našeho spolku a spolupracujících institucí. Vítány zde budou školní třídy s možností strávit v centru tematicky zaměřené projektové dny i široká veřejnost. Prostory centra po dokončení rádi nabídneme i k pronájmu zájemcům pro pořádání například jógových seminářů, naučných kurzů či meditačních sezení. V době, kdy nebude plánován žádný konkrétní výše zmíněný program, bude probíhat promítání tematických dokumentů a nabídka informací o dění v asijských regionech přístupné i pro náhodné kolemjdoucí.

Financování stavby jsme pro lepší orientaci a transparentnost rozdělili do tří částí: základy, deska a připojení na sítě; hrubá stavba; vytápění a vnitřní vybavení. Na první fázi pořádáme sbírku pořádáme sbírku platformy Startovač, www.startovac.cz. Najdete nás pod názvem “Za světem Asie na severozápad Čech” https://www.startovac.cz/projekty/za-svetem-asie-na-severozapad-cech/. Další kolo sbírky bude spuštěno po dokončení předchozí fáze a doplněno fotografiemi postupující stavby.

Na základě vydaného stavebního povolení v současnosti probíhají přípravné práce na základech a přístupové komunikaci financované z osobních zdrojů členů a příznivců Thonmi z.s.. Na stavbu budou částečně využity recyklované stavební materiály z okolí, dalšího snížení nákladů se budeme snažit dosáhnout svépomocnými stavebními pracemi členů spolku. Centrum během své stavby i po jejím dokončení také poskytne pracovní příležitosti pro firmy i jednotlivce z okolí.

V současnosti probíhají přípravné práce na příjezdové cestě a základech budovy

V budoucnu předpokládáme ekonomickou soběstačnost objektu. Teď však potřebujeme Vaši pomoc, morální i finanční. Hledáme partnery, kteří sdílí názor, že kulturní porozumění může přispět i k lepšímu soužití nejen ve společné Evropě. Tím, že přispějete na realizaci tohoto projektu, podpoříte možnost vzniku architektonicky ojedinělé stavby, jejíž kouzlo přiláká kolemjdoucí k prohlídce a zamyšlení.

Doufáme, že i s Vaší pomocí se podaří tento projekt uskutečnit a budeme se moci sejít při dalších cyklech promítání dokumentárních filmů, přednášek a diskusí s odborníky na region Asie v krásných prostorech nové hlavní budovy Centra.

Podpořte nás i Vy! Děkujeme.

Lávka přes trať

V roce 2015 jsme dostavěli lávku přes trať mezi Mikulášovicemi a Velkým Šenovem. Lávka stojí na místě původního mostu a spojuje pozemky areálu Thonmi.

Autor: Jiří Fišer