Mukaddas Mijit

Na letošní ročník festivalu Eastern Tunes 6.7.2019 pro vás chystáme vystoupení ujgurské tanečnice MUKADDAS MIJIT. Její ladné vystoupení si nenechte ujít!

Biografie

Mukaddas Mijit

je ujgurská filmová režisérka, hudebnice, tanečnice a etnomuzikoložka. Narodila se v roce 1982 v Urumči, hlavním městě Sin-t´iangu, neboli Ujgurské autonomní oblasti, ležící na severozápadě Číny.

Jako mladičká studovala tanec a klasickou hru na klavír na Institutu umění v Urumči v Sin-ťiangu. V roce 2003 přijela do Paříže s cílem pokračovat ve studiu hudby. Jelikož byla ujgurská kultura ve Francii zcela neznámá rozhodla se Mukaddas Mijit pro studium etnomuzikologie na pařížské univerzitě Paris-Ouest Nanterre. Studium jí umožnilo rozšířit znalosti o hudbě a tanci, zejména o ujgurském súfismu.

Občas se zastavím…abych si zapamatovala okamžiky, místa, nebo lidi…

V roce 2015 obhájila diplomovou práci nazvanou „Scénické ztvárnění ujgurského kulturního dědictví: Tvorba scénické identity“.

V roce 2011 spolupracovala s Frankem Schefferem na tvorbě dokumentárního fimu „Tiger Eyes“, který byl věnovaný 30.výročí Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu (Nizozemí). Natočila také několik filmů s etnomuzikologickou tématikou, například „Zikr, súfijský obřad“. Námětem jejího prvního dokumentárního filmu z roku 2013 s názvem „Qetig, Rock´n Urumchi“ se stal neuvěřitelný příběh, dnes již v Číně slavné, rockové kapely z Urumči. Film byl v roce 2014 nominován na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Aljazeera a na Festival etnografických filmů Jeana Rouche.

Od roku 2005 vystupuje Mukaddas Mijit jako hudebnice, tanečnice a choreografka s významnými ujgurskými umělci na nejrůznějších festivalech po celém světě. Již několik let také vede semináře ujgurského tance, jejichž cílem je seznámit s tímto ladným středoasijským tancem širokou veřejnost. Mukaddas Mijit plynně hovoří ujgursky, čínsky, francouzsky, anglicky, turecky, uzbecky, kazašsky a kirgizsky.

Účinkování:

  • Maison des cultures du Monde (Paříž)
  • Théâtre de la Ville (Paříž)
  • Morgenland Festival (Osnabrück)
  • Ateliers d’ethnomusicologie (Ženeva)
  • Watermill Centre NY (New York)
  • Grand Performance Los Angeles
  • Festival de Fes (Maroko)

https://mukaddasmijit.wixsite.com/mukaddas-mijit