Jurta

Jurta je tradiční obydlí středoasijských a mongolských kočovných pastevců žijících ve stepích.

Potřebě pastevců přesouvat se na nové pastviny odpovídá i jejich tradiční styl bydlení. Kruhovou jurtu tvořenou lehkým dřevěným skládacím roštem stěn a střechy, dřevěným rámem dveří a zakrývací plachtou lze snadno skládat a přemisťovat. Původní jurty nemají podlahu ani okna, moderní jurty na stálých stanovištích jsou usazeny na dřevěné podlahové konstrukci a mohou mít prosklené střešní okno. V zimě se jurta vytápí ohněm ze sušeného dobytčího trusu, na němž se také vaří – v poslední době na železných kamnech. Jako ochrana proti mrazu se používají pásy plsti z ovčí vlny, v létě se větrá podkasaným okrajem krytu. Jurtu lze rychle vytopit, avšak v zimních mrazech je nutno neustále přikládat.

Tradiční uspořádání pro více jurt je kruh, který tvoří malou vesnici. Průměr jurty se pohybuje od 3 do 20 metrů. Jurty používané ve větrné mongolské stepi jsou nižší, jurty v Kyrgyzstánu, Kazachstánu nebo Turkmenistánu mají vyšší kupolovitou střechu.

Jednotlivé části jurty mají svou symboliku. Nejdůležitější je severní strana – místo pro oltář – a ohniště ve středu. V levé polovině sedí muži a ukládá se mužské náčiní, pravá polovina patří ženám a kuchyni. Důležitou roli hraje také výzdoba jurt, především dveří, vnitřních dřevěných prvků nebo okrajů zakrývací plachty. Výzdoba se liší podle jednotlivých oblastí. Dveře bývají zejména v mongolských oblastech bohatě zdobené podle kmenových tradic.

Koruna (střecha) je nejdůležitější částí jurty ve středoasijských zemích a v minulosti se dědila z otce na syna. Některé středoasijské státy používají stylizovanou korunu jurty na svých státních symbolech. (státní znak Kazachstán, státní vlajka Kyrgyzstán).

V současnosti se jurty ve středoasijských oblastech využívají například jako kavárny či muzea. Oblibu si jurty získávají i v Evropě nebo Americe. Největší jurta na světě stojí v Turkmenistánu a je postavena z betonu, žuly, hliníku a skla. Vysoká je 35 m, v průměru měří 70 m a vejdou se do ní 3 podlaží včetně sálu pro 3000 diváků.